...

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w nowej siedzibie

Kategoria: Aktualności 2014 Opublikowano:27 marca, 2014

nowa sieziba muzeumm27 marca br. uroczystości otwarto nową siedzibę Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Placówka, która od 50 lat mieściła się w wynajmowanych pomieszczeniach piwnic budynku Urzędu Miasta Biłgoraj, znalazła swą stała siedzibę w pomieszczeniach przy ul. Kościuszki 87, zajmowanych do 2012 roku przez Starostwo Powiatowe.

-Szanowni Państwo! Dziś na naszych oczach biłgorajskie Muzeum pisze nowy rozdział swej historii, którą za kilka lat podawać się będzie w książkach i informatorach. Stoi ono na straży spuścizny naszych ojców, którzy żyjąc i pracując na Ziemi Biłgorajskiej tworzyli jej kulturę i historię – mówił Marian Tokarski.

W uroczystym otwarciu nowej siedziby palcówki udział wzięli poseł na Sejm RP Genowefa Tokarska, przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, przedstawiciele władz Samorządu Powiatowego z Przewodniczącym Rady Powiatu Mirosławem Późniakiem i Starostą Biłgorajskim na czele. Obecny był także Burmistrz Biłgoraja i przedstawiciele władz Gmin tworzących Powiat Biłgorajski oraz członkowie organizacji kombatanckich i stowarzyszeń kulturalno – oświatowych Powiatu Biłgorajskiego.

Muzeum Ziemi Biłgorajskiej zostało utworzone w 1966 roku, trzon jego zbiorów stanowiła prywatna kolekcja, zgromadzona przez wybitnego regionalistę, człowieka o szerokich – wszechstronnych zainteresowaniach Michała Pękalskiego, którego zbiory stanowiły podstawę do zorganizowanej przy Włosiankarskiej Spółdzielni Pracy w Biłgoraju – izby pamięci – punktu muzealnego. Placówka przez blisko 50 lat mieściła się w piwnicach biłgorajskiego ratusza. Przez ostatnie lata Muzeum zmieniało swą osobowość prawną będąc m. in. filiami muzeum lubelskiego i zamojskiego. Po reformie samorządowej z 1999 roku działa ono jako samodzielna, samorządowa instytucja kultury, jednostka organizacyjna Powiatu Biłgorajskiego, pod nową nazwą – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, która podkreśla regionalny charakter placówki.

Wszystkim gościom oraz osobom, które wspierały i wspierają Muzeum dziękowała Dorota Skakuj. Pani dyrektor zaprosiła także wszystkich do zwiedzania wystaw oraz częstego odwiedzania placówki.