...

Kulturalne spojrzenie na wschód

Kategoria: Aktualności 2012 Opublikowano:8 marca, 2012
rosja-m
Teatr – to było hasło przewodnie tegorocznego Dnia Kultury Rosji, który dobył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Biłgoraju. W tym roku po raz pierwszy szkoła zorganizowała i przeprowadziła Powiatowy Konkurs Ortograficzny Języka Rosyjskiego. W konkursie udział wzięło dwudziestu uczniów z 11 gimnazjów powiatu biłgorajskiego. Materiały przygotowali pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS, którzy także zasiedli w jury. Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował Starosta Biłgorajski Marian Tokarski.
Pierwsze miejsce zajęła Weronika Pyzik z Powiatowego Gimnazjum w Biłgoraju. Przyznano dwa drugie miejsca. Zdobyły je Agata Hułas z Gimnazjum w Aleksandrowie i Klaudia Bednarz z Powiatowego Gimnazjum. Trzy trzecie miejsca przyznano: Monice Bździuch z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Księżpolu, Gabrieli Sarzyńskiej z Gimnazjum we Frampolu i Martynie Litkowiec z Gimnazjum w Obszy. Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki książkowe. Nagrody ufundował Starosta Biłgorajski Marian Tokarski, a laureaci dodatkowo otrzymali upominki od Stowarzyszenia Nauczycieli Wykładowców Języka Rosyjskiego w Polsce. Wręczenia dokonał Starosta w towarzystwie prof. Joanny Tarkowskiej z Instytutu Filologii Słowiańskiej.
– Na współpracę z krajami wschodu jesteśmy zawsze otwarci i bardzo życzliwi. Chcemy, aby nasze stosunki były jak najlepsze. Jednak musimy być do tego przygotowani, mieć dobre podstawy. I taką dobrą podstawę od wielu lat otrzymuje młodzież w tej szkole. Poziom nauczania języka rosyjskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących jest bardzo wysoki. Dostrzegamy te sukcesy i ogromną pracę pedagogów. Za tę pracę dyrekcji i gronu nauczycielskiemu składamy słowa uznania i serdeczne podziękowanie – zaznaczył w wystąpieniu Starosta Tokarski.
Podczas Dnia Kultury Rosji odbyła się prezentacja Instytutu, a na zakończenie studenci filologii rosyjskiej wystąpili w spektaklu pt. „Niedźwiedź” A.Czechowa.
Dzień Kultury Rosji organizowany jest w ZSO od kilku już lat. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie kultury Rosji i nauki języka rosyjskiego. Inicjatorkami są panie nauczycielki ZSO Barbara Borowy i Krystyna Małysz.